Ako si stanoviť finančné ciele pre svoju budúcnosť?

Ako si stanoviť finančné ciele pre svoju budúcnosť?

Máte pocit, že sa veľmi snažíte robiť správne finančné rozhodnutia, ale tak nejak stojíte na mŕtvom bode? Len jednoduché odkladanie peňazí nie je dostatočné pre stanovenie dlhodobých finančných cieľov. Ako sa vydať tou správnou cestou?


Stanovenie finančných cieľov pre budúcnosť je dôležitým krokom k dosiahnutiu finančnej stability. Je podstatné na finančnú budúcnosť myslieť nielen z krátkodobého, ale aj z dlhodobého hľadiska. Priblížime si jednotlivé kroky, ktoré vás prevedú procesom úspešného finančného plánovania. 

Vízia pre budúcnosť 

Reflektujte svoje hodnoty a premýšľajte o svojich krátkodobých, ale aj dlhodobých cieľoch. Chcete si kúpiť nový dom, investovať do podnikania, zamerať sa na splatenie dlhov alebo si šetriť na dôchodok? Ak si stanovíte ciele, ktoré budú rezonovať s vašimi hodnotami, tak si jednoducho udržíte motiváciu.

Detailne si špecifikujte ciele a zvážte finančného poradcu

Aby ste boli pri plnení svojich cieľov úspešní, je potrebné, aby ste svoje ciele špecifikovali. Premýšľajte o svojich cieľov v konkrétnych krokoch a číslach. Je skvelé vytvoriť si ročnú víziu vo forme vizuálnej tabuľky a zamerať sa na jej postupné plnenie. Podstatné je tiež to, aby ste pravidelne monitorovali svoj posun.

Pri smerovaní je obzvlášť dobré nájsť si finančného poradcu, ktorý vás bude celým procesom usmerňovať. Podrobné finančné plánovanie prináša príležitosť skontrolovať ciele, aktualizovať ich, a tiež prehodnotiť pokrok od posledných úprav. Ak chcete plynulo posúvať svoje ciele a cítiť väčšiu zodpovednosť, je fajn nájsť si partnera pri plnení cieľov - kamaráta, priateľa, partnera alebo spomínaného finančného poradcu, ktorý vás bude procesom sprevádzať a motivovať k dodržiavaniu jednotlivých cieľom. 

Rozdeľte svoje ciele

Svoje finančné ciele si rozdeľte na krátkodobé, strednodobé a dlhodobé. Je potrebné identifikovať si, čo chcete dosiahnuť v blízkej budúcnosti - do 1 roka (krátkodobý cieľ), 2-5 rokov (strednodobý cieľ), 5 a viac rokov (dlhodobý cieľ). 

  1. krátkodobé ciele - mali by ste ušetriť dosť peňazí na to, aby ste mohli bez problémov ísť na dovolenku; mali depozit na nájom bytu alebo dostatok hotovosti na kúpu nevyhnutných spotrebičov do domácnosti - tento cieľ by ste mali zvládnuť do niekoľkých mesiacov až do 1 roka. 
  2. strednodobé - predstavujú dostatočné množstvo peňazí, ktoré by ste mohli použiť napríklad na zálohu na nový dom, lekárske a zubné služby, pričom ich naplnenie by malo prísť do 1-3 rokov.
  3. dlhodobé ciele by mali znamenať investovanie na dôchodok, kúpa nového auta v hotovosti, začiatok podnikania, niekoľkomesačné cestovanie…pričom ich dosiahnutie by malo trvať minimálne 3 - 5 rokov. 

Začnite s krátkodobými finančnými cieľmi

Je vhodné začať s krátkodobými finančnými cieľmi, aby ste si vybudovali sebavedomie aj na dosahovanie väčších cieľov, ktoré si vyžadujú viac snahy, úsilia a času. Pre začiatok si vytvorte rozpočet, ktorého sa budete držať. 

Jednoduchý spôsob, ako začať s manažovaním osobných financií je použiť bezplatný rozpočtový program, ktorý si stiahnete prostredníctvom Google Play alebo Apple Store do svojho mobilu. Výdavky si tu môžete podrobne rozdeliť do kategórií a na základe jednotlivých grafov budete mať krásny prehľad o tom, koľko peňazí ste minuli. 

  1. Spendee – Správca financií pre Android alebo iPhone
  2. Wallet - sledovanie výdavkov pre Android a iPhone

Ak si príliš netykáte s aplikáciami, môžete si vytvoriť prehľad aj staromódnym spôsobom, a to tak, že si prejdete bankové výpisy, zapíšete si informácie a kategorizujete každý výdavok. 

Vytvorte si núdzový fond

Pri tomto bode je úlohou vyčleniť si zo svojich financií núdzový fond na platenie neočakávaných výdavkov. Pre začiatkoch je dobré začať s čiastkou 500 - 1000 €, a pokiaľ sa vám ju podarí naplniť, tak môžete rozšíriť fond, aby pokryl aj väčšie finančné ťažkosti, ktoré by vám mohli neočakávane postrehnúť - ako je napríklad nezamestnanosť. V takýchto nečakaných situáciách to naozaj oceníte.

Ideálne je vyčleniť si peniaze aspoň na výdavky v hodnote 3 mesiacov, aby ste tým pokryli svoje finančné záväzky a potreby.

Ako si vytvoriť núdzový fond?

a) Stačí obmedziť aspoň jednu položku vo svojom rozpočte, ktorú môžete znížiť alebo kompletne vyradiť. (Napríklad časté stravovanie sa vonku vymeniť za jedenie doma alebo nákup lacných položiek zameniť za pár kvalitných.)

b) Ďalším spôsobom, ako si vybudovať núdzové úspory je odpratávanie a predaj nepotrebných položiek, ktoré máte doma. (Predaj nepoužívaného kávovaru či bicykla.) 

c) Zvážte premenu koníčka na brigádu, z ktorej môžete príjem venovať sporeniu. Je skvelé otvoriť si sporiaci účet a nastaviť automatický prevod sumy, o ktorej ste sa rozhodli, že môžete ušetriť každý mesiac, kým nedosiahnete svoj cieľ núdzového fondu.

d) Skúste si tu odkladať aj bonusy, extra výplatu, úspory, pričom to spravte v momente, ako ich obdržíte na účet. Je totiž veľká pravdepodobnosť, že ich miniete, ak počkáte do konca mesiaca.

Zbavte sa dlhov

Ak máte nejaké dlhy, pokúste sa ich čo najrýchlejšie zbaviť a začnite ich vážne splácať. Možno sa to zdá nemožné, najmä ak ide o veľké čiastky - hypotéky, dlhy v poisťovniach a podobne, ale musíte vedieť, že dlhy vás neposunú vpred. Nemôžete byť úspešní v sporení, ak máte stále nejaké dlhy, ktoré vás držia späť. Pokúste sa popracovať na tých, ktoré vás aktuálne ťažia a pravidelne splácajte čiastky.

Získajte životné poistenie 

Najmä v okamihu, ak máte členov rodiny, ktorí sú závislí na vašom príjme, je vhodné premýšľať nad ich zabezpečením aj z hľadiska poistení, ktoré si môžete zaobstarať. Jednou z možností je životné poistenie, ktoré si môžete vybaviť s pomocou finančného poradcu aj priamo u nás. 

Myslite na budúcnosť

K dlhodobým finančným cieľom u väčšiny ľudí patrí ušetriť dostatok peňazí na dôchodok. Prvý krokom je uistiť sa, že máte II. pilier a III. pilier. Ak ich nemáte, určite sa môžete obrátiť na nás, naši finanční poradcovia vám pomôžu s ich nastavením. Taktiež je správne aj odkladať na dôchodok mimo pilierov istú čiastku, pričom ideálne je ušetriť 10 % - 15 % z každej výplaty. 

Myšlienka na záver 

Len šetrenie peňazí nestačí na to, aby ste boli pripravení na dlhodobý finančný úspech. Ak chcete, aby vaše peniaze pracovali pre vás – namiesto toho, aby ste pracovali pre peniaze, je čas stanoviť si finančné ciele. Premýšľali ste už nad investíciou, pasívnym príjmom či podnikaním? 

Nezabudnite, že životné okolnosti sa môžu meniť, a preto je dôležité byť flexibilný vo svojich finančných plánoch. Nebojte sa meniť ciele a prispôsobiť svoj plán vzhľadom na aktuálnu životnú situáciu.