5 najčastejších chýb pri správe financií, ktorým by ste sa mali vyhnúť

5 najčastejších chýb pri správe financií, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Za posledné roky náklady na život extrémne vzrástli - od energií až po potraviny, čím sa financie dostali pod tlak a šetrenie peňazí sa stalo prioritou. Aj keď existuje veľa tipov, ako ušetriť peniaze, rozmýšľali ste niekedy nad tým, akým chybám sa vyhnúť?

Prejdeme si najčastejšie finančné chyby, ktoré vás môžu stáť peniaze a je lepšie o nich vedieť vopred, ako v okamihu, ak bude neskoro a peniaze budú z účtu preč. Finančné chyby sa môžu stať každému - či už ste profesionál alebo nováčik.

Nemáte stanovený rozpočet 

Jednou z bežných finančných chýb je zanedbanie stanovenia si realistického rozpočtu. Ten funguje ako finančný kompas, ktorý vás povedie k dosahovaniu cieľov - kúpa domu, zníženie dlhu, vytúžený výlet.

Rozpočet je len taký dobrý, aké dobré je úsilie, ktoré doň vložíte.

Je potrebné, aby ste si začali sledovať svoje mesačné príjmy, náklady a výdavky. Rozpočet je tvorený fixnými a variabilnými výdavkami, a tiež rezervami.

Prvým krokom je detailne si zaznamenať príjmy a výdavky (od najväčších po najmenšie - hypotéka, leasing, nájom, nákup potravín). Najlepšie je vytvoriť si prehľadnú tabuľku s výdavkami, ktorú budete mať k dispozícií alebo použiť praktické aplikácie na sledovanie si výdavkov, prípadne vám s nastavením rozpočtu vie poradiť aj šikovný finančný sprostredkovateľ. 

Jedno osvedčené pravidlo, ktoré sa má použiť pri zostavovaní rozpočtu, je pravidlo 50/30/20:

  • 50 % na potreby (bývanie, auto, zdravotníctvo atď.)
  • 30 % na želania (zábava atď.)
  • 20 % na úspory, splácanie dlhov a investície

Tieto percentá sú flexibilné. Ak dokážete pohodlne spravovať viac ako 20% príjmu na sporenie, budete tak z dlhodobého hľadiska na tom lepšie.

Impulzné nákupy a výdaje

V súčasnej dobe je bežné, že ľudia ľahko prepadnú impulzným nákupom, ktoré podporuje aj online prostredie. Denne sme totiž nabádaní k výpredajovým nákupom, ktoré reálne nemusia byť pre nás potrebné. Pozornosť priťahujú najmä zľavy, pričom si to ani neuvedomíme a zrazu utrácame oveľa viac peňazí ako je nutné.

Ešte predtým, ako si niečo kúpite, je potrebné zodpovedať si či reálne tieto veci potrebujete. Zamyslite sa nad tým, koľko impulzných nákupov spravíte ročne. Koľko z peňazí, ktoré sme minuli na impulzné nákupy vecí, ste mohli použiť na zhodnotenie a vytvorenie rezervy, prípadnú dovolenku či splatenie úveru? Je potrebné zvážiť si, že či tieto nákupy stoja za riziko a pocit neistoty.

Žiadna tvorba rezervy

Život vie byť v mnohých ohľadoch nepredvídateľný, preto je núdzový fond tak podstatný. S jeho pomocou budete schopný zvládnuť akúkoľvek nepredvídateľné udalosti a životné skúšky - opravu auta, zvýšený nájom, chorobu a iné.

Núdzový fond by by mal mať hodnotu minimálne 3 - 12 mesačných príjmov. Ak príde nutnosť čeliť obrovskému účtu z ničoho nič, zvládnete to bez potreby obracať sa na priateľov, blízkych alebo nevyhnutnosti brať si pôžičku. Je tiež vhodné začať pravidelne prispievať do pohotovostných fondov a odkladať si časť peňazí, práve v dôsledku týchto udalostí. 

Spoľahlivým riešením je aj poistenie.

Na druhej strane, ak sa dostanete do situácie a nebudete ju vedieť vyriešiť inak, ako požičaním finančnej čiastky za určité úroky, chceme vás vystríhať vopred a ponúknuť vám pomocnú ruku pri rozhodovaní - akú pôžičku si zvoliť, aby ste sa vyhli plateniu úrokov, ktoré pokojne môžete splácať niekoľko rokov. (V niektorých prípadoch prichádza aj k dvojnásobnému plateniu požičaných peňazí, čo pravidelne ovplyvňuje mesačný príjem.) 

Nákup na splátky 

Naozaj potrebujete ten najnovší model telefónu či televízie? Nákup na splátky síce môže znieť lákavo, ale opäť je nutné vyhnúť sa nákupu z rozmaru alebo túžby mať niečo o kúsok lepšie a novšie. Od televízie môžete ľahko prejsť k chladničke, hodinkám, telefónu a ani neviem, ale zrazu splácate 500 a viac eur mesačne a je viac ako pravdepodobné, že zaplatíte dvojnásobok ceny pôvodného výrobku. Vo finále sú práve nákupy na splátky najmenej výhodným produktom na trhu.

Nesprávne alebo nedostatočné poistenie 

Poistenie vie zachrániť v krízových a nepredvídateľných situáciách, ktoré vás môžu zastihnúť. V tomto ohľade je potrebné všímať si okrem toho, že či poistenie máme aj to, či je správne nastavená poistná ochrana príjmu a majetku. Znamená to, že ak ste si majetok poistili pred 10 alebo 15-tymi rokmi, je možné, že aktuálne by bolo vhodné zmluvu upraviť. Prečo? Postavili ste dom pred 10 rokmi za tie isté peniaze ako dnes? Zarábali ste pred 15 rokmi rovnako ako dnes? Ak ste si aspoň na jednu otázku odpovedali nie, tak odporúčam pravidelnú kontrolu a servis zmlúv, pretože nikdy neviete kedy vás môže zastihnúť nepredvídateľná situácia. 

Rada na záver 

V neposlednom rade, ak máte isté dlhy, tak je na mieste vytvoriť si plán, ako ich budete spravovať. Dlh totiž nemusí byť váš nepriateľ, ktorý bude brzdiť vaše životné plány, preto postačí aj to, ak sa s ním naučíte efektívne pracovať. S tým vám opäť ochotne pomôžu aj finančný poradcovia z našej firmy. 

Spoluautorka: Eva Majerov